Vizyonumuz

Et ürünlerinde iyiyi değil her zaman en iyiyi üretmek.

Misyonumuz

 
Et ürünlerinde iyiyi değil her zaman en iyiyi üretmek.

1989 yılında Gönen’de açmış olduğumuz bir kasap dükkanı ile işe başladık. 2007 yılına kadar müşterilerimize, Gönen’in lezzeti ile meşhur hayvanlarından sağladığımız eti sunarak ve kendimizi yenileyerek işimize devam ettik. 2007 yılında fabrikasyon üretime geçerek, hizmet ağımızı genişletmeye başladık. 

Sektörde sürekli yenilenerek çağımızın gerektirdiği tüm teknolojik gelişmelerle donanmış bir tesisi, 2009 yılında Organize Sanayi Bölgesinde YENERAY ET ve ET ÜRÜNLERİ İŞLEME TESİSİ adı altında kurduk. 

Doğal besinin önemine dikkat ederek kaliteyi lezzet ve hijyenle birleştiren bir anlayışla, ürünlerimizi, uzman eleman kadrosu ve fabrikamızda sürekli veteriner kontrolü ile üretim yapıyoruz. 

Son teknolojinin kullanıldığı fabrikamızda ürettiğimiz ürünleri, Güney Marmara bölgesinMarket ve Şarküteri zincirlerine, frigofrik araçlarımızla sürekli servis yapmaktayız. 

Tesislerimizde ürünleri İslami kurallara uygun olarak üretmekteyiz. Fabrikamızda Teknolojik gelişmeler paralelinde sürekli yatırım yapmaktayız.

TESCİLLİYİZ

LEZZETİMİZ TESCİLLİDİR

Yeneray Et ve Et Ürünleri Tesisi Iso 9001 Kalite Yönetim Sistemi, Iso 22000 Gıda Yönetim Sistemi ve Helal Gıda Sertifikasına sahip, son teknoloji bir tesistir.

İşletmemiz içerisinde et ürünlerinde işlem gerektiren bütün mamüller profesyonel bir şekilde üretilmektedir.

        Fatma nuray yener

Üretimde kullanılan makinaların tamamı gıda tüzüğüne uygun olarak tescilli krom nikel materyallerden yapılmıştır. Çünkü Yeneray her zaman özenlidir.

Bu Site Batu Medya Tarafından Hazırlanmıştır. Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Kullananlar Hakkında Yasal İşlem Başlatılacaktır.