Et severlerin bir numaralı gözdesi elbette kuzu eti. 

Kuzunun en lezzetli bölümlerinden olarak bilinen kaburga ise kuzu kafeste pirzolanın altında bulunan bölümdür. Kuzu kaburga diye tabir edilen bu bölüm aslında daha çok göğüs kafesi kemiklerinden oluşur. Kemikler üzerinde bulunan et yumuşak ve orta yağlıdır. Kaburga dan ideal lezzeti alabilmek için zengin aromasıyla ızgara, fırın, haşlama, tencere, tava ve kapama olarak yapılan yemeklerde kullanılmalıdır. Sizinle paylaşmış olduğumuz pişirme yöntemleri ile birlikte bir oturuşta kaç tane yediğinizi sayamayacaksınız. Gelin kuzu kaburganın pişirme yöntemlerine hep birlikte bir göz atalım. Belki iftar sofralarınızda bir gün kuzu kaburgayı misafir etmek istersiniz.

Malzemeler:

 500 gr Yeneray kuzu kaburga, 

1 adet rendelenmiş soğanın suyu, 

2 tatlı kaşığı salça, 

½ çay bardağı süt, 

3 çorba kaşığı zeytinyağı, 

2 dal taze kekik ya da 2 tatlı kaşığı kuru kekik, 

arzuya göre 1-2 dal taze biberiye 

ve kızartmak için 2 çorba kaşığı sıvıyağ. 

Yapılışı: 

Bir karıştırma kabı içerisine salça, süt, tuz, kekik, biberiye zeytinyağı ve rendelenmiş soğanın suyunu ekleyerek tüm malzemeleri karıştırın. Karışan sosun içerisine kaburgaları ekleyin ve tüm malzemeleri tekrar karıştırın. Karışımı buzdolabına kaldırın ve 1-2 saat kadar dinlendirin. Geniş bir tavaya kızartmak için sıvıyağı ekleyin ve ateşi kızdırın. Dinlenen kaburgaları tavaya dizin ve orta ateşte kapağını açmadan 4 dakika pişirin. Daha sonra kapağı açın ve kaburgaları ters çevirerek 4 dakika daha diğer tarafını pişirin. Kaburgaları kontrol edin 3-4 dakika daha pişmeyen kısımlarını pişirin. Tuz ve karabiberle lezzetlendirin. Sonrasında kaburgalar piştikten sonra ısıya dayanıklı bir kap içerisine tüm kaburgaları koyun. Önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında 10 dakika pişirin. Pişen kaburgaları fırından çıkartın ve 5 dakika dinlendirin. 

Kaburgalar dinlendikten sonra servis edebilirsiniz.

Bu Site Batu Medya Tarafından Hazırlanmıştır. Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Kullananlar Hakkında Yasal İşlem Başlatılacaktır.